Polská „love story“ aneb další zkušenost chovatele – inseminace mraženým spermatem

Kaččino hárání bylo na spadnutí, vše bylo domluveno a ejhle… 6. den hárání jsem byla nucena začít věci řešit úplně jinak, než jsem měla v plánu… Svojí pomocnou ruku mi podala Edyta (CHS Sangoma), která měla od února 2012 ve Varšavské sperma bance Yudjinovo mražené sperma (polovinu dávky, kterou si v únoru v Brně odebrala, použila na svůj vrh, kde se narodilo 12 krásných štěňátek (11x standard))! Nejen, že mi nabídla, že mohu sperma použít pro svůj plánovaný vrh, ale dokonce mi ve Wroclavi u specialisty (Prof. Dr. Nizanski) domluvila inseminaci a nabídla mi, že mi tam sperma doveze (cca 750km). Sperma bylo dovezeno na kliniku 20. dubna. Tímto bych jí chtěla ještě jednou MOC poděkovat!!

Kačka začala hárat 6. dubna, po domluvě s polskou klinikou, kde mě upozornili, že pro úspěšnost inseminace je jedna z nejdůležitějších věcí stanovit ten správný čas, jsem se 10. den (15. 4.) vydala k MVDr. Lázničkovi na progesteron a vaginální cytologii. Progesteron byl 0,89ng/ml, cytologie s normálním nálezem, převaha oválných buněk (v blízkosti optimálního dne by měly být buňky kubické, obdélníkové). Vyšetření jsme opakovali 13. den (18. 4.), progesteron 2,05ng/ml, cytologie skoro bez změny. Po komunikaci s klinikou jsme se rozhodli, že další test už uděláme u nich.

21. dubna (16. den) jsme se po obědě společně s Terkou vydaly na cestu do polské Wroclavi. Po ubytování jsme vyrazily na kliniku, kde na nás v neděli v 17hod odpoledne už čekali. Vaginální cytologie – 80% buněk připravených k inseminaci, progesteron 24ng/ml a jako 3. vyšetření Kačka absolvovala sonografii ovarií (vaječníků), kde podle komentářů pana doktora bylo vše připravené s viditelnými zvětšenými folikuly (malé překvapení pro mě, jelikož dostupná literatura uvádí, že ovulace probíhá už od hodnoty 5-6ng/ml).

Ve večerních hodinách po všech vyšetřeních proběhla první inseminace.

22. dubna (17. den) – opět cytologie, progesteron, sono… 26ng/ml, sono vypadá ještě lépe, než včera… Po domluvě s panem doktorem odkládáme druhou inseminaci na úterní ráno

23. dubna (18. den) – ráno jsme před odjezdem zpět do ČR nainseminovali 2. dávku, tým wroclavské univerzity nám popřál hodně štěstí a vyrazily jsme domů

Chtěla bych moc poděkovat Dr. Nizanskému a jeho týmu za perfektní 3 denní péči o Kačku, za vysvětlení všech mých zvídavých dotazů a za dokumenty ohledně AI, které mohu zpracovat, přeložit a připravit k nahlédnutí pro české chovatele. Myslím, že jejich 90% úspěšnost a vysoký průměr štěňat na inseminovaný vrh mluví za vše. Jsou to opravdu profesionálové a díky nim jsem se přestala AI bát.

Teď nám nezbývá, než čekat a doufat, že náš výlet bude úspěšný! Díky Terce za vše :)
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně inseminace, neváhejte mě kontaktovat :)

Main Menu